skip to Main Content

Katowice

Katowice są stolicą jednej z większych i najdynamiczniej rozwijających się aglomeracji w Europie. W skład ogromnego zurbanizowanego obszaru, w skład którego wchodzi 41 gmin skupionych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mieszka niespełna 2,5 miliona mieszkańców. To miasto prawdziwie europejskie, w którym nowoczesność twórczo nawiązuje i przenika się z tradycją.

Przez wiele lat Katowice były z jednej strony silnie związane z przemysłem ciężkim, z drugiej zaś – z organizacją światowej klasy wydarzeń sportowych i koncertowych. Hala Widowiskowo – Sportowa „Spodek” czy też oddalony zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta Stadion Śląski do dziś należą do najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce. Obecnie Katowice bardzo mocno stawiają na kulturę oraz przemysł spotkań. W ciągu zaledwie kilku ostatnich lat olbrzymia metamorfoza nastąpiła w ścisłym centrum miasta. Na terenie dawnej kopalni „Katowice”, powstała zupełnie nowa część miasta – katowicka „Strefa Kultury”. Oprócz zmodernizowanego „Spodka” znajduje się tu nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), Międzynarodowe Centrum Kongresowe i – w większości usytuowane pod ziemią – Muzeum Śląskie. Międzynarodowe Centrum Kongresowe wraz ze „Spodkiem” tworzą jedno z największych zadaszonych miejsc spotkań w Europie Środkowej.

Dużą atrakcję turystyczną Katowic są także dwie obecne dzielnice Katowic zbudowane dla górników i ich rodzin na początku dwudziestego wieku przez koncern „Georg von Giesche’s Erben” („Spadkobiercy Jerzego Giesche”) – Nikiszowiec i Giszowiec. Giszowiec stanowił pierwszą w kontynentalnej Europie realizację brytyjskiej idei „miasta ogrodu”. Oddalony od niego o zaledwie dwa kilometry Nikiszowiec, w przeciwieństwie do luźnej, jednopiętrowej zabudowy Giszowca, charakteryzuje się trzykondygnacyjnymi blokami z cegły, tworzącymi czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. W efekcie powstało dziewięć takich bloków, połączonych przewiązkami. W sąsiedztwie Katowic znajduje się wiele innych atrakcji turystycznym, w tym historyczna kopalnia węgla kamiennego Guido w Zabrzu, pałac w Pszczynie, Tyskie Browarium czy też wpisana na listę UNESCO kopalnia srebra i sztolnia w Tarnowskich Górach.

Miasto Katowice jest także stolicą województwa śląskiego liczącego ponad 4,5 miliona mieszkańców, będącego jednym z najważniejszych centrów ekonomicznych i naukowych w Polsce. Wytwarza się tu blisko 15% Produktu Krajowego Brutto. Same Katowice to prężny ośrodek akademicki, w którym kształci się ok. 80 tysięcy studentów w ponad dwudziestu uczelniach wyższych. W mieście zarejestrowanych jest przeszło 48 tysięcy firm, a poziom bezrobocia wynosi poniżej 3%. Dzięki dobremu zapleczu biznesowemu, wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, atrakcyjnym terenom inwestycyjnym Katowice to jedno z najlepszych miejsc do pracy i inwestowania w Polsce.

Mapa Katowice

Dojazd

Do Katowic w bardzo łatwy sposób można się dostać najważniejszymi środkami transportu. Miasto posiada bezpośrednie połączenie z autostradą A4 i bardzo łatwy dojazd do autostrady A1, a dogodną drogową komunikację z pozostałymi miastami aglomeracji zapewnia Drogowa Trasa Średnicowa. Na wyremontowanym dworcu kolejowym zatrzymują się najważniejsze pociągi Inter City oraz międzynarodowe, m.in. w kierunku Wiednia, Pragi i Budapesztu. Podróż do Warszawy zajmuje poniżej 2,5 godziny. Nie wolno zapomnieć także o transporcie powietrznym – w odległości godziny jazdy od centrum miasta znajdują się aż trzy lotniska międzynarodowe – Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach, a także lotniska w podkrakowskich Balicach oraz w Ostrawie.

Back To Top