skip to Main Content

Kielce

Miasto Kielce (z populacją 201 000 mieszkańców) jest stolicą województwa świętokrzyskiego. Od wielu lat zaliczane jest do miejsc przyjaznych inwestorom. W 2013 roku znalazło się na finałowej liście polskich miast nominowanych do prestiżowej nagrody Poland Outsourcing and Shared Services Award. Lokalizacja Kielc, w centralnej części kraju, stwarza dogodne warunki do organizacji wystaw i konferencji. Jest to idealne miejsce nie tylko dla firm krajowych, ale także dla przedsiębiorców z państw ościennych. Wiodącym ośrodkiem miastotwórczym okazały się być Targi Kielce – dzięki działalności Targów zarówno w mieście, jak i regionie świętokrzyskim rozwija się bogata infrastruktura usług okołotargowych i turystyki biznesowej.

Gospodarka regionu świętokrzyskiego bazuje przede wszystkim na przemyśle wydobywczym i produkcji materiałów budowlanych. Istotną rolę odgrywa również przemysł metalurgiczny, maszynowy, precyzyjny i spożywczy. W samych Kielcach realizowane są inwestycje w zakresie infrastruktury wspierającej działalność naukową i badawczą oraz modernizujące miejskie lub regionalnie systemy komunikacyjne. Na szeroką skalę prowadzone są przedsięwzięcia zwiększające atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Budowę nowej gospodarki wspiera także świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz inkubator przedsiębiorczości – Kielecki Park Technologiczny, który skupia kilkadziesiąt firm zajmujących się wdrażaniem innowacyjnych technologii i rozwiązań w różnych branżach.

Kielce to także ważny ośrodek kulturalny. Przez cały rok odbywa się tu wiele wydarzeń, które przyciągają wielotysięczną publiczność z całego kraju. To tutaj odbywa się Międzynarodowy Konkurs OFF Fashion, Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Amfiteatr Kadzielnia, często wykorzystywany przez organizatorów koncertów i przeglądów kabaretów zapisuje się jako unikatowe miejsce na skale ogólnopolską.

Jednym z ulubionych miejsc Kielczan jest ulica Sienkiewicza, główny deptak, gdzie zabytkowy charakter łączy się ze współczesnymi funkcjami komercyjno-użytkowymi. Deptak Sienkiewicza uznano najpopularniejszą ulicą Polski w plebiscycie magazynu „Wasze Podróże”. Niezaprzeczalnym atutem miasta jest rozmaitość terenów zielonych, liczne parki, skwery oraz malownicze szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, które stanowią jego wizytówkę.

Mapa Kielce

Dojazd

Transport lotniczy opiera się na lotnisku komunikacyjnym położonym w miejscowości Masłów k. Kielc. Lotnisko przeznaczone jest do przyjmowania małych samolotów, awionetek, helikopterów, itp. W zasięgu ok. 150 km od Kielc i województwa świętokrzyskiego znajduje się 5 portów lotniczych: Radom (70 km), Kraków (116 km), Łódź (146 km), Katowice (154 km), Warszawa (181 km), Rzeszów (157 km).

Dla podróżujących samochodem Kielce leżą na skrzyżowaniu 2 głównych dróg: drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej 74. Kielce są też bardzo dobrze skomunikowane liniami kolejowymi i autobusowymi ze wszystkimi najważniejszymi miastami w Polsce.

Back To Top