skip to Main Content

Lublin

Lublin jest największym miastem na wschód od Wisły, położony jest około 170 km na południowy wschód od stolicy kraju, Warszawy. Lublin, przez niektórych nazywany małym Krakowem, ma zabytkową architekturę i niepowtarzalną atmosferę, zwłaszcza na Starym Mieście. Studenci stanowią tutaj 35% populacji, dlatego miasto tętni życiem, oferując liczne kluby i sceny muzyczne. Lublin – stolica województwa lubelskiego to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy Wschodniej.

Przykład lubelskiego może stanowić wzór dla innych regionów wschodnioeuropejskich. Region ten wybitnie wykorzystuje swoją przewagę konkurencyjną wynikającą z potencjału w zakresie inteligentnych specjalizacji, tj.

  • biogospodarka – kluczową inteligentną specjalizacją województwa, obejmującą wszystkie rodzaje aktywności gospodarczej oparte na biotechnologiach, zwłaszcza produkcję roślinną i zwierzęcą, produkcję pasz i przetwórstwa rolno-spożywczego a także przemysł farmaceutyczny
  • medycyna i zdrowie – główne kierunki rozwoju w tym obszarze to m.in.: technologie/prace badawczo-rozwojowe na potrzeby teleopieki, telemedycyny, e-zdrowia, farmakogenomiki, diagnostyki i terapii genowej, bioinformatyki, chirurgii minimalnie inwazyjnej czy aplikacji nanotechnologicznych w medycynie
  • energetyka niskoemisyjna – uwarunkowania województwa lubelskiego pozytywnie wpływają na rozwój inwestycji np. w zakresie czystych technologii kopalnych, produkcji bioenergii, rozwoju inteligentnych systemów energetycznych
  • informatyka i automatyka – specjalizacja skoncentrowana na potrzebach trzech poprzednich. Za rozwojem jej przemawia rosnący potencjał wewnętrzny, w tym potencjał naukowy w zakresie optoelektroniki i fotoniki, duża liczba studentów i absolwentów kierunków związanych z informatyką i automatyką a także wzrastająca liczba firm działających w branżach związanych z informatyką i automatyką.

Rozwój Inteligentnych Specjalizacji możliwy jest dzięki synergii biznesu i nauki. W Lublinie działa 9 szkół wyższych, które są otwarte na innowacyjne przedsięwzięcia.

Województwo lubelskie to prężnie rozwijający się region na mapie polskiego przemysłu spotkań. W ścisłym centrum Lublina znajduję się ponad 7 000 mkw designerskiej powierzchni kongresowej, na które składa się m.in. Lubelskie Centrum Konferencyjne i Centrum Spotkania Kultur. Potencjał miasta odzwierciedla również rozwój infrastruktury hotelowej. Zapowiedziano 6 nowych inwestycji hotelowych w centrum miasta.

Lublin to również miasto o bogatej ofercie kulturalnej, o czym może świadczyć oficjalne hasło Miasto Inspiracji. W 2017 r. Lublin świętuje 700lecie uzyskania praw miejskich. Wszystkie wydarzenia kulturalne oraz życie festiwalowe miasta podporządkowane jest właśnie tym obchodom. W ciągu roku w Lublinie odbywa się ok. 30 festiwali o zasięgu krajowym jak i międzynarodowym. Wystarczy przywołać takie wydarzenia jak Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Europejski Festiwal Smaku czy Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

Mapa Lublin

Dojazd

Lublin jest obsługiwany przez Port Lotniczy Lublin, położony na wschód od miasta, w pobliżu drogi ekspresowej S12. Lotnisko połączone jest koleją z głównym dworcem kolejowym w Lublinie. Dojazd samochodem z lotniska do centrum miasta zajmuje tylko 15 min. Inną możliwością dojazdu jest przylot na lotnisko Chopina w Warszawie, które jest największym portem lotniczym w Polsce. Codzienne połączenie Lublina z hubem w Monachium umożliwia komunikację z całym światem.
Dworzec kolejowy w Lublinie znajduje się na południe od Starego Miasta. Krajowy przewoźnik kolejowy PKP Intercity świadczy przewozy do Lublina z większości dużych miast Polski. Podróż pociągiem z Warszawy do Lublina trwa ok. 2,5 godz., a dzięki nowym inwestycjom podróż skróci się do ok. 1,20 godz.

Back To Top