skip to Main Content

Warszawa

Warszawa – nowoczesna metropolia Europy

Warszawa jest największym i najważniejszym miejscem spotkań dla wydarzeń naukowych i biznesowych w Polsce. Wynika to między innymi z usytuowania stolicy na mapie Europy. To tutaj łączą się interesy polityczne, ekonomiczne, naukowe i kulturowe całego regionu Europy Środkowo‑Wschodniej. Liczne instytucje i organizacje z tych obszarów mają tutaj swoje siedziby, w naturalny sposób gwarantując napływ idei, innowacji i kapitału. W ciągu minionej dekady Warszawa była jednym z największych beneficjentów środków unijnych, dzięki czemu przeznaczono dziesiątki miliardów złotych na rozwój, modernizację transportu, budowę nowych obiektów sportowych, edukację, kulturę i tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej.

Warszawa – miejsce spotkań

W Warszawie każdego roku odbywa się około 25 000 wydarzeń biznesowych (kongresy, konferencje, targi, wydarzenia motywacyjne, eventy). Warszawa jest niekwestionowanym liderem pod względem liczby wydarzeń biznesowych i naukowych w Polsce. Ma też najwyższą z polskich miast pozycję w rankingu International Congress and Convention Association (ICCA), najważniejszej międzynarodowej organizacji branży kongresowej. Z punktu widzenia branży spotkań Warszawa dysponuje najlepszą bazą hotelową do celów konferencyjnych – ponad 26 tys. miejsc noclegowych w skategoryzowanych hotelach, w tym ponad 12 tys. miejsc w hotelach 4 i 5‑gwiazdkowych. Mając do dyspozycji ponad 179 połączeń lotniczych z 65 krajami, dwa warszawskie lotniska obsługują prawie połowę ruchu pasażerskiego w Polsce.

Warszawska infrastruktura MICE – hotele konferencyjne

Warszawa posiada największą w Polsce liczbę hoteli 4 i 5‑gwiazdkowych, z których większość reprezentuje międzynarodowe sieci hotelowe, takie jak Accor, Best Western, Carlson Rezidor, Hilton, InterContinental, Marriott, Starwood oraz kilka interesujących polskich marek. Większość z tych hoteli jest dogodnie zlokalizowana w ścisłym centrum miasta w niewielkiej odległości od siebie (możliwej do przebycia piechotą).

Warszawska infrastruktura MICE – obiekty na eventy i kolacje galowe

Swojej bogatej historii Warszawa zawdzięcza dużą liczbę i znakomitą różnorodność obiektów na eventy i kolacje galowe. Począwszy od zamków i pałaców, przez obiekty nowoczesne, postmodernistyczne i wielkie obiekty sportowe, aż po postindustrialne centra sztuki i kultury – wydarzenie o każdym profilu znajdzie obiekt, który zachwyci jego uczestników czymś znaczącym i wyjątkowym.

Warszawa – piękna i zaskakująca destynacja

Ruchliwa w ciągu dnia i czarująca nocą Warszawa jest doskonałym miastem zarówno jako miejsce na konferencje, jak i na indywidualne pobyty weekendowe. Jej nowoczesna infrastruktura konferencyjna i turystyczna, intrygujący pejzaż architektoniczny oraz bogate życie kulturalne i rozrywkowe oferują każdemu turyście intensywne i niezapomniane doświadczenia.

Warszawa – stolica kultury i sztuki

Warszawa cieszy się mianem kulturowego centrum nie tylko Polski, ale również regionu Europy Środkowo‑Wschodniej za sprawą bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych oraz dużej liczby obiektów muzealnych (ponad 60) i licznych instytucji kultury: m.in. 13 sal koncertowych, 38 teatrów, 44 galerii oraz 27 kin. W mieście odbywa się rocznie około 200 imprez masowych, a miesięcznie przeszło 100 imprez kulturalnych. Do najważniejszych imprez należą m.in.: Noc Muzeów, Orange Warsaw Festival czy koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich.

Warszawa – miasto historii

Warszawa ma bogatą, ale i burzliwą historię. Po katastrofalnych wydarzeniach II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 90%. Warszawę jednak wiernie odbudowano. Dzięki tym wysiłkom Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto daje początek Traktowi Królewskiemu, trasie ciągnącej się od Zamku Królewskiego, przez Muzeum Łazienek Królewskich (zespół pałacowo‑ogrodowy), aż do Pałacu w Wilanowie. Warszawa przeobraziła się po wojnie. W 1955 roku powstał Pałac Kultury i Nauki, obecnie siedziba teatrów, muzeów, centrum kongresowego i popularne miejsce widokowe – taras na XXX piętrze.

Warszawa – miasto Chopina

Fryderyk Chopin (1810‑1849), jeden z największych kompozytorów i pianistów XIX wieku, jest artystą, z którego Warszawa jest najbardziej dumna. To tutaj spędził pierwszą połowę swojego życia, tutaj uczył się muzyki i zakochał po raz pierwszy. To również tutaj, zgodnie z wolą Fryderyka, spoczęło jego serce. Uważa się, że muzyka Chopina wyraża kwintesencję polskości, oddaje wyjątkowość polskiej kultury oraz burzliwą historię polskiego narodu. Chopin jest obecny w codziennym życiu kulturalnym stolicy: czy to poprzez Muzeum Chopina z jego największą na świecie kolekcją zbiorów poświęconych kompozytorowi, czy w formie wiosenno‑letnich koncertów fortepianowych w Łazienkach, czy pod postacią multimedialnych ławeczek chopinowskich, na których można odpocząć i posłuchać muzyki w trakcie zwiedzania Traktu Królewskiego. Warte uwagi są również Żelazowa Wola i Sanniki, gdzie dowiedzieć się można więcej nie tylko o samym artyście, ale również o mazowieckiem folklorze, który miał tak znaczący wpływ na jego twórczość.

Warszawa – Judaica

Przed II wojną światową ponad 30% ludności Warszawy stanowili Żydzi. Warszawa była po Nowym Jorku największym skupiskiem Żydów na świecie. Działało tu wiele żydowskich szkół, bibliotek, teatrów i klubów sportowych. W Warszawie mieszkali m.in. pisarz‑noblista Izaak Bashevis Singer, pianista i kompozytor Władysław Szpilman czy wybitna aktorka Ida Kamińska. W 1940 roku w centrum Warszawy Niemcy utworzyli getto żydowskie. Na skutek głodu i chorób zginęło tam ponad 100 000 osób, a ponad 300 000 wywieziono do obozów zagłady. W 1943 roku Niemcy postanowili ostatecznie zlikwidować getto – w odpowiedzi na tę decyzję wybuchło powstanie. Po upadku powstania nastąpiła ostateczna eksterminacja mieszkańców getta i jego zniszczenie. Pomimo ogromnych zniszczeń wojennych w Warszawie wciąż jest wiele miejsc pozwalających na spotkanie z kulturą żydowską. Teatr Żydowski, Plac Grzybowski, ulica Próżna, Synagoga Nożyków, Willa Żabińskich – to tylko niektóre z nich. Co roku odbywa się też festiwal kultury żydowskiej Warszawa Singera.

Zielona Warszawa

Warszawa jest zaskakującym miejscem również dlatego, że 25% jej powierzchni stanowią tereny zielone. Znajduje się tu 160 zielonych skwerów oraz 76 parków, z których najważniejszy i najpiękniejszy – Łazienki Królewskie – zajmuje powierzchnię 76 hektarów w centrum miasta.
Tereny nadwiślańskie to nieformalne letnie centrum miasta. To tu w sezonie można wypocząć na jednej z pięciu miejskich plaż wyposażonych m.in. w sprzęt sportowy, wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż rzeki czy rejs tradycyjnymi, drewnianymi łodziami. Od maja do września dostępne są również bezpłatne przeprawy promowe z brzegu na brzeg. Wśród miłośników spacerów popularnością cieszą się zmodernizowane bulwary na wysokości Zamku Królewskiego oraz położony nieopodal Multimedialny Park Fontann. To właśnie w tej okolicy w czerwcu odbywają się tradycyjne Wianki (podczas Nocy Kupały), a we wrześniu – Święto Wisły. Wisła w Warszawie to miejsce unikatowe, jednak przede wszystkim ze względu na swoje walory przyrodnicze. Spotkać tu można m.in.: bobry, rybitwy, a nawet łosie. Tereny po prawej stronie rzeki objęte są programem „Natura 2000”.

Mapa Warszawa

Dojazd

Międzynarodowe lotnisko Okęcie w Warszawie im. Fryderyka Chopina jest największym i najbardziej ruchliwym portem lotniczym kraju. Okęcie znajduje się w odległości 10 km od centrum miasta. Okęcie służy jako hub dla polskiego przewoźnika LOT, jak i oferuje połączenia lotnicze wszystkich głównych międzynarodowych linii lotniczych. Dojazd z lotniska do miasta możliwy jest komunikacją miejską w oparciu o pięć linii autobusowych. Dostępne jest również połączenie kolejowe z lotniska do centrum miasta.

W Warszawie są trzy duże dworce kolejowe obsługujące połączenia międzynarodowe i krajowe dalekobieżne: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia.

Back To Top