skip to Main Content

Witamy w Polsce

Polska leży w samym centrum Europy. Na wielu płaszczyznach stanowi most między wschodnią i zachodnią częścią kontynentu, co odzwierciedla kulturowo w swoim urokliwym połączeniu nowoczesnych drapaczy chmur i tradycyjnej wsi.

Położenie Polski nad Morzem Bałtyckim oraz na skrzyżowaniu ważnych szlaków importowych i tranzytowych wpływa pozytywnie na rozwój gospodarki, handlu i wszelkiego rodzaju stosunków międzynarodowych. Polska jest największym spośród krajów Europy Wschodniej, która przystąpiła do Unii Europejskiej w maju 2004 r.

Polska to kraj o stabilnej demokracji, który ma naprawdę fascynującą historię, bogate dziedzictwo kulturowe i wspaniałą przyrodę. Polskie miasta witają turystów, oferując im atrakcyjne zabytki i bogate programy kulturalne. Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz, by zwiedzić muzea czy spróbować kitesurfingu, podróżować po Pojezierzu Mazurskim, podziwiać rzemiosło ludowe czy próbować wyśmienitych potrawy, tańczyć w barze lub słuchać muzyki klasycznej w starożytnym kościele, nie rozczarujesz się.

Transport w Polsce obejmuje ruch lotniczy, wodny, drogowy i kolejowy. Polska, jako kraj położony w centrum Europy, z prężnie rozwijającą się gospodarką, jest państwem o dużej i coraz bardziej nowoczesnej sieci infrastruktury transportowej. Podróż lotnicza jest powszechnie stosowana w podróżach międzynarodowych, z wieloma połączeniami lotniczymi oferowanymi przez lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Porty lotnicze znajdują się również w pobliżu większości największych miast Polski i są obsługiwane przez transport publiczny, autobusy wahadłowe i taksówki.

Polska dysponuje rozbudowaną siecią kolejową. W większości miast główne dworce kolejowe znajdują się w pobliżu centrum miasta i są dobrze skomunikowane z lokalnym systemem transportowym.
Międzynarodowe trasy tranzytowe biegnące przez Polskę są stale rozbudowywane i modernizowane. Główne drogi międzynarodowe dają połączenia z sąsiadującymi krajami.

Historia

Historia Polski jest obszerną opowieścią. Od zawsze położona pomiędzy dwoma potężnymi i agresywnymi sąsiadami, Polska w przeciągu tysiącleci broniła swojej wolności i suwerenności przy niezliczonych okazjach, by jako największy z krajów Europy, podporządkowany i zajęty przez siły obce podczas okupacji zupełnie zniknąć z map świata i obserwować zagładę swej ludności podczas obu wojen światowych. Dowodem na zadziwiającą odporność Polaków jest fakt, iż Polska podniosła się mimo tylu uderzeń i ma siłę, by wytrwać w swej kulturze.
Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to miejsce wyróżniające się wyjątkową kulturą lub znaczeniem dla człowieczeństwa. W Polsce jest 27 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kultura i nauka

Kultura Polski jest ściśle związana z jej skomplikowaną, tysiącletnią historią. Na jej unikalny charakter ma wpływ jej położenie geograficzne u zbiegu różnych europejskich regionów. Polacy są tradycyjnie postrzegani jako gościnni dla artystów z zagranicy i chętnie podążają za trendami kulturowymi i artystycznymi popularnymi w innych krajach. W XIX i XX wieku koncentracja Polaków na rozwoju kulturowym miała pierwszeństwo nad działalnością polityczną i gospodarczą. Czynniki te przyczyniły się do wszechstronnego charakteru polskiej sztuki, ze wszystkimi jej złożonymi niuansami. Dziś Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, który pielęgnuje swą tradycję. Listę sławnych Polaków rozpoczyna wśród naukowców Mikołaj Kopernik, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, założonym w 1364 r. przez Kazimierza Wielkiego z wpływów kopalni soli w Wieliczce. Polska jest miejscem narodzin wielu wybitnych osobowości, wśród nich: Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Lech Wałęsa i Papież Jan Paweł II.

Natura i zdrowie

Na północy Polski znajduje się Morze Bałtyckie, a na południu rozciągają się góry. Polska dzięki wybrzeżu, górom i pojezierzom oferuje atrakcje, które sprostają wymaganiom wszystkich miłośników przyrody. W Polsce są 23 parki narodowe o łącznej powierzchni ok. 780 000 akrów, które zajmują około 1 procent całego obszaru kraju. Polskie Parki Narodowe są unikatowe w Europie pod względem różnorodności dzikiej przyrody, wielkości i różniących je cech geograficznych. Polska ma tradycję, sięgającą XIII wieku, kurortów i uzdrowisk. Europejczycy od dawna przyjeżdżają do Polski, aby skorzystać z jej zasobów naturalnych – malowniczych krajobrazów, doskonałych warunków klimatycznych, wód mineralnych i terapeutycznych złóż borowinowych. Obecnie Polska ma aż 40 miejscowości uzdrowiskowych i 70 uzdrowisk.

Informacje praktyczne

Liczba mieszkańców

38 milionów, szósty co do wielkości kraj w Unii Europejskiej, sąsiadami są Niemcy, Ukraina, Rosja, Białoruś, Czechy, Słowacja i Litwa.

Pogoda

Lato, które często zachwyca piękną pogodą w maju, a następnie łagodnieje w czerwcu i lipcu, by potem powrócić z ożywieniem w sierpniu i wrześniu może być wspaniałe, ale biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne nie jest tak przewidywalne jak kiedyś. Zimą temperatura może jednak spaść poniżej zera, a na północnym wschodzie kraju nawet do -25 stopni – wiatr może być dokuczliwy, więc ciepłe okrycie wierzchnie i obuwie zimowe są koniecznością. Rękawice, czapki i szaliki są również przydatne od końca października do połowy marca.

Elektryczność

W Polsce jest to 230V 50Hz. Gniazda elektryczne są okrągłe z dwoma okrągłymi nasadkami. Urządzenia wyprodukowane w innych krajach mogą więc wymagać adaptera.

Język

Językiem oficjalnym w Polsce jest język polski, ale wielu Polaków, zwłaszcza młodych, mówi po angielsku.

Zdrowie i numery alarmowe

Świadectwa szczepień nie są wymagane przy wjeździe do Polski, za wyjątkiem krajów objętych obszarami epidemicznymi. Numery alarmowe dla telefonów stacjonarnych i publicznych automatów telefonicznych: 999 dla pogotowia, 998 dla straży pożarnej i 997 dla policji. Użytkownicy telefonów komórkowych powinni zadzwonić pod numer 112.

Czas lokalny

Polska znajduje się w środkowoeuropejskiej strefie czasowej (CET, GMT +1). Czas letni (GMT +2) zaczyna się i kończy w ostatnich niedzielach marca i października.

Religia

Katolicyzm jest główną religią w kraju. Zmarły, urodzony w Polsce papież Jan Paweł II pozostaje autentycznym źródłem dumy dla wszystkich Polaków.

Waluta

Podstawową jednostką monetarną jest złoty. Walutę można wymienić na lotniskach, w bankach i kantorach. W hotelach przyjmowany jest polski złoty lub karty kredytowe.

Back To Top